א', ב', ד': 16:00-20:30 ג', ה', ו': 09:00-14:00 (פתוח בימי שישי)
גישה לנכים(מעלון מדרגות לקשישים ונכים)
   
03-5740484
       

הקשר בין מחלות חניכיים למחלת הסוכרת

מחלות חניכיים משפיעות על למעלה מ-80% מהאוכלוסייה כאשר יש אוכלוסיות אשר רגישות יותר לבעיות הנוצרות כתוצאה מבעיות בחניכיים, כמו חולי סוכרת. כיום ידוע שישנו קשר ישיר בין מחלת הסוכרת ובין מחלות חניכיים, מה שמצריך אבחון וטיפול נכון בשני המצבים.

מהן מחלות חניכיים?

מחלות חניכיים הן מחלות כרוניות הנגרמות כתוצאה מהצטברות של חיידקים בחלל הפה. לאורך הזמן, מצבורי החיידקים הולכים לחלק קבוע מחלל הפה, מה שגורם לתהליכים דלקתיים המתבטאים בחניכיים נפוחות בגוון כחלכל/בהיר, דימומים מהחניכיים, כאבים בשיניים ותסמינים נוספים.

אם לא מטפלים במחלות חניכיים בזמן, הסיבים שתומכים בשיניים הולכים ונשחקים, האחיזה של השיניים בחניכיים מתרופפת ואלו שחולים בדלקות בחניכיים עלולים לסבול מנשירה או הרס של שיניהם. 

מה זו מחלת הסוכרת?

מחלת הסוכרת גם היא מחלה כרונית שמתבטאת בריכוז גבוה של סוכר הגלוקוז בדם. הסיבות לריכוז הגלוקוז הגבוה בדם נובע מתגובה לא מספקת של תאי הגוף לאינסולין (הורמון שמווסת את ריכוז הסוכר בגוף) או מכך שהגוף לא מייצר מספיק מאותו הורמון חיוני. בישראל כ-7% מהאוכלוסייה חולים באינסולין, ונמצא שהסיכוי שלהם ללקות במחלות חניכיים גבוה פי 3 משאר האוכלוסייה.

כיצד מחלת הסוכרת משפיעה על בריאות החניכיים?

כאמור, חולי סוכרת רגישים יותר למחלות חניכיים בגלל האופן שבו מתבטאת המחלה בגופם, הן בכלי הדם הכלליים והן בחלל הפה. הסיבות שמגבירות את הסיכוי של חולי סוכרת ללקות במחלות חניכיים הן:

1. ירידה בהפרשת רוק – חולי סוכרת מטילים שתן יותר מאנשים שאינם חולים במחלה, מה שמפר את מאזן הנוזלים בגוף, כולל הפרשת רוק. ברוק ישנם אנזימים חיוניים הנלחמים בחיידקים, כך שיובש בפה מאפשר לרובד החיידקים להתרבות, מה שמוביל לעששת ודלקות חניכיים.

2. עלייה בריכוז הסוכר בחלל הפה – מלבד העובדה שחיידקים בחלל הפה ניזונים מסוכר, עודפי גלוקוז מביאים גם להחלשה של מערכת החיסון. בגוף ובחלל הפה ישנם תאים פיברובלסטיים (תאי חיסון שאחראיים, בין היתר, לתיקון פצעים) וריבוי סוכר פוגע בפעילות שלהם. מכיוון שמחלת הסוכרת גורמת לעלייה בריכוז רמות הסוכר בגוף ובחלל הפה, תאי החיסון נפגעים ולא מצליחים להילחם בחיידקים שגורמים למחלות חניכיים.

3. ירידה באספקת הדם לחלל הפה – סוכרת גורמת לעיבוי של כלי הדם בגוף ובחלל הפה. כתוצאה מכך, אספקת הדם לרקמות הפה והלחיים נפגעת, כמו גם ההגנה הטבעית של הגוף בחיידקים מחוללי דלקת. הירידה באספקת הדם גורמת לריריות להיות יבשות, כך שהפה חשוף יותר לפטריות, זיהומים וויראליים, וגם זיהומים חיידקיים. 

4. ריפוי איטי של פצעים בחלל הפה – צחצוח שיניים אגרסיבי, טיפולים דנטליים ופציעות שונות מביאים להיווצרות של חתכים בחלל הפה. ריפוי פצעים בחולי סוכרת הוא איטי יותר לעומת שאר האוכלוסייה, מה שמעלה את הסיכון ללקות במחלות חניכיים ודלקות. 

הקשר הדו-כיווני בין מחלות חניכיים ורמות הסוכר בגוף

מלבד ההשפעה של סוכרת על היווצרות של דלקות חניכיים, נמצא כי מחלות חניכיים מגבירות את הסיכון ללקות בסוכרת. מחלת חניכיים חמורה שאינה מטופלת בזמן מעלה את הסיכון לאיזון גלוקוז לקוי פי 6 תוך שנתיים בלבד. 

מדוע? מחקרים הראו שהשפעה על האיזון הסוכרתי בחלל הפה גורמת לריבוי של חיידקים. אותם חיידקים חודרים למחזור הדם ומגבירים את העמידות של תאי הגוף לאינסולין ובעצם פוגעים באיזון הגלוקוז בגוף. 

סימני זיהוי לדלקות חניכיים

ישנם מספר סימנים המעידים על דלקות חניכיים בקרב סוכרתיים וגם בקרב אנשים שאינם לוקים מחלה:

• נפיחות בחניכיים – חניכיים עבות או נפוחות בכל חלל הפה ובעיקר באזור הקדמי
• גרד בחניכיים – תחושה חוזרת ונשנית של גרד בחניכיים
• ריח לא נעים – דלקות חניכיים גורמות לריח לא נעים בחלל הפה
• דימום – ריבוי חיידקים בחלל הפה גורם לדימום בחניכיים בזמן צחצוח ואכילה
• ריבוי אבנית – היווצרות רובד אבנית בשן
• תזוזת שיניים – השחיקה בחניכיים מובילה לתזוזה של שיניים באופן עדין ובמצבים חמורים, לניידות מרובה של השיניים
• שיניים ארוכות – נסיגה של החניכיים בעקבות דלקת גורמת לחשיפה של חלקי השיניים שקרובים לחניכיים ולמראה של שיניים מוארכות 
• הפרשות – דלקת חניכיים מביאה ליציאה של הפרשות מהחניכיים כאשר לוחצים עליהן

טיפול בדלקת חניכיים בקרב חולי סוכרת

הקשר הדו-כיווני בין דלקות חניכיים וסוכרת מדגיש את החשיבות של טיפול נכון בשיניים לא רק בקרב חולים, אלא בקרב כלל האוכלוסייה. הטיפול היעיל ביותר בדלקות חניכיים הוא טיפול מניעתי שממזער את הסיכון למחלות חניכיים באופן מיטבי.

צחצוח נכון למשך 2 דקות לפחות, שימוש בחוט דנטלי, הסרת אבנית ובדיקות קבועות אצל רופא שיניים מהוות את הבסיס למניעת בעיות בשיניים והחניכיים. בקרב כלל האוכלוסייה מומלץ לבצע בדיקות אחת לחצי שנה לפחות, אך מכיוון שלחולי סוכרת יש סיכון מוגבר ללקות בדלקות חניכיים, ההמלצה היא לבצע בדיקות ותחזוקת שיניים כל חודשיים-שלושה.

במקרה הצורך, ניתן לבצע השתלות שיניים כדי להחליף שיניים שנשרו או נהרסו כתוצאה מסוכרת ומחלות חניכיים. כיום קיימים טיפולים שמטיבים את בריאות החניכיים בקרב חולי סוכרת, אך מניעה היא המפתח למזעור סיכונים ללקות בדלקות חניכיים כתוצאה מסוכרת, ולהיפך.

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים